Ste tu: Domov » Oznamy » Päť odborových organizácií vytvorilo Spoločné odbory Slovenska

Päť odborových organizácií vytvorilo Spoločné odbory Slovenska

Spojili sa Moderné odbory AIOS, Moderné odbory Volkswagen, Odborový zväz sestier a pôrodných asistentiek, Nový odborový zväz polície a Nové školské odbory.

Ich cieľom je vzájomná podpora, koordinácia a pomoc pri ochrane mzdových, pracovných a sociálnych záujmov zamestnanca. Podľa vlastných slov by mali byť alternatívou voči nefungujúcej situácii pri zastupovaní zamestnancov.

Motívom ich vzniku je ochrana zamestnanca, pretože podľa právneho zástupcu odborárov Mareka Šveca nie sú spokojní so zastupovaním zamestnancov.

„Slovensko potrebuje skutočné odbory. Potrebuje odbory, ktoré sa vrátia k svojmu pôvodnému zmyslu. Odbory, ktoré nebudú cestovné kancelárie, prerozdeľovači vianočných balíčkov alebo poslušné nástroje politických strán,“ zdôraznil predseda Nového odborového zväzu polície Vojtech Klučarovský.

Nechcú však byť konkurenciou Konfederácie odborových zväzov (KOZ), ale jej protiváhou pri obhajovaní zamestnancov, doplnila Monika Kavecká, predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek.

„Nové aktívne odborové organizácie vznikajú aj preto, aby boli lepšie a kvalitnejšie chránené práva a záujmy zamestnancov. Je prirodzené, že sa združujú a spájajú, aby dokázali ešte viac pomáhať svojim členom,“ priblížil Martin Mikula z Moderných odborov Volkswagen. (tasr)