Ste tu: Domov » Oznamy » Slovenská sestra – lacná sestra na úteku I.

Slovenská sestra – lacná sestra na úteku I.

Už začiatkom minulého roku začali slovenské sestry s ostrým protestom. Bolo im sľúbené, že keď sa vrátia na pracoviská, mzdy budú rásť. Realita bola iná.

Medzitým sa zmenila vláda. Aj minister je nový. Nič. Po roku a pol od protestov stále chýba niekoľko tisíc sestier. A ich počet stále klesá. Stále sme jedinou krajinou v EÚ, ktorá rieši problém odlivu sestier. Po roku a pol zasa píšem o tom istom. Popisujem tú istú situáciu, jej problémy, používam tie isté slová. Situácia je vážna aj vzhľadom na fakt, že počet sestier je priamo úmerný kvalite zdravotnej starostlivosti. Vo februári dokonca dostal pán premiér od nás otvorený list o nedostatku sestier a nedodržaní sľubov. Nič.

Pretrvávajúca frustrácia z nemenného stavu aj napriek medializácii a protestom, nútené prizeranie sa na odliv peňazí daňových poplatníkov a prostriedkov z Európskej únie „nevedno kam“, dovolávanie sa rešpektu, je únavné, odradzujúce a mnohých núti, aby to vzdali a odišli. Pritom slovenská ekonomika rastie, mali by sme sa mať lepšie. Všetci.

Mladí nemajú záujem o prácu v zdravotníctve. Aj keď nastúpia na odbor ošetrovateľstvo, veľa z nich odchádza počas štúdia. Alebo potom robia niečo iné. Dávno známa príčina – nízky plat (nástupný činí 767 EUR), nezaplatené nadčasy, nevyhovujúce pracovné prostredie v zdravotníckych zariadeniach. Mladí chýbajú.

Zo všetkých registrovaných sestier a pôrodných asistentiek je len 1,7% vo veku 22 -24. Budem pokračovať: Marcel Klimek vo svojej najnovšej knihe Chorobopis a liečba slovenského zdravotníctva uvádza, že „zdravotných sestier starších ako 50 rokov je tretina, mladších ako 35 rokov len 15%. V roku 2000 bol počet zdravotných sestier na Slovensku 40 077, v roku 2010 ich bolo už len 32 745 a v roku 2015 klesol počet na 30 904. Znamená to pokles za posledných 15 rokov takmer o 23%. Ich počet prepočítaný na tisíc obyvateľov klesol v roku 2015 na 6,1 oproti priemeru 8,5 v EÚ a 8,4 v ČR.“ (str. 31).

Nedostatok sestier sa prejavuje priamo na zredukovaní poskytovania zdravotnej starostlivosti, ako je tomu napríklad na 1. stomatologickej klinike UNLP Košice. Podľa medializovaných správ bol tento stav spôsobený  práve nedostatkom zdravotných sestier. Garantujem vám, že je to iba špička ľadovca. Je veľa zatváraní oddelení, ktoré nepreniknú na verejnosť, a sú spôsobené nedostatkom sestier. Som z praxe, viem o tom svoje. Aj počas našich výpovedí sa tutlali tieto problémy. Spýtajte sa na personálnych oddeleniach nemocníc, koľko sestier sa im hlási na jedno uvoľnené miesto. Ak budú úprimní, povedia, že nikto.  Stav je katastrofálny.

Stále hovoríme len o počte. Práca v zdravotníctve je vnímaná spoločnosťou ako poslanie. Áno. Keby to tak nebolo, nevykonávali by túto prácu za dnešných poddimenzovaných podmienok.

Väčšina sestier trávi v práci oveľa viac hodín než je vhodné pri tak náročnej práci. A o miere zodpovednosti za zdravie pacientov ani nehovoriac. Nadčasy/ psychicky náročná práca/ miera zodpovednosti kontra platové ohodnotenie.

Zdroj: https://monikakavecka.blog.sme.sk/c/461011/slovenska-sestra-lacna-sestra-na-uteku-i.html